FEI

Slnečné i upršané CVI Frenštát pod Radhoštem

Autor: Boris Kodak
Foto: Borisk Kodak, Petr VIdenka
Poznámka: pôvodný text autora bez redakčných úprav

Vo štvrtok 31.5. 2018 sa Slovenská výprava z klubov Lángov dvor Trnovec nad Váhom UVLF Košice, Poprad Galaxia, Poprad Freestyle, JK pri NŽ Topoľčianky, VK Sundance Nitra, JK Rusty Šaľa, SOUP Šaľa, Spojená Škola Ivánka pri Dunaji vycestovali  na druhý nominačný pretek do susedného Česka – Frenštát Pod Radhoštem. V podstate celé Slovensko vycestovalo , aby znovu ukázali čo v nich je a nazbierali nominačné známky k blížiacim sa Majstrovstvám Európy 2018 Kapošvár.

Všetky kluby vycestovali v ranných hodinách a cestu zvládli hravo. Uź v dopoludňajších hodinách prichádzali kluby na miesto preteku. Po vyložení koní si niektorý spravili tréningy dopoludnia a niektorý popoludní až do večera. V samotnom preteku zabojuje o prvé miesta 9. štátov a 30. koní.

 

V piatok ráno o 9:30 hodine sa postavila na štart dvojica S Janou Majdlenovou a koňom Nadír  Jozefína Baloghová a Lea Hakszer. Povinnú zostavu zvládli v pohode so známkou 6,055.

V kategórií junior 1* Gavaldová Vanda ktorej nevyšiel stoj, Veghová Anna Emily Staršie deti tiež nevyšla povinná zostava a Lucii Veselej CVI1* našej jedinej seniorke ale zvládli statočne povinnú zostavu s menšími chybami. Dudonová Ema so svojou maminou a koníkom Ejfél Pluto v kategórií mladšie deti si hravo poradili s povinnou zostavou a po povinnej zostave si odnášajú známku 6,115 a druhé miesto.

 

Po týchto zostavách mladších deťoch nasledovala kategória Skupín a Slovensko zastupujú dve juniorské skupiny a to skupina UVLF Košice a SOUP Šaľa. Hlavný rozhodca aj napriek strašnej búrke a krupobitim odzvonil štart Košickej skupine. Na štart doklusali s malou dušičkou, keďže mali nového koňa Vivian a aj napriek tomu , že búrka prehučala ich danú hudbu povinnú zostavu odcvičili bravúrne. Známku za povinnú dostali 5,791. Po nich sa postavila skupina zo Šale tiež cvičili v strašnej búrke a za povinnú zostavu si odnášajú  známku 5,318. Skupina z Topoľčianok sa CVI preteku so skupinou nezúčastnila podľa trénera Borisa Kodaka sa ešte necítia s novou skupinou v novom zložení  tak vážneho preteku ako sú CVI . Ako nám povedal  Pripravujeme sa na budúcu sezónu tak uvidíme. O 13:30 začala súťaž jednotlivcov staršie deti a juniorov. Súťaž otvorilo trio z klubu Galaxia Poprad  Chudíková Hana 5,444 staršie deti , Kolesárová Ema – junior 5,888, Chudíková Pavlína junior 5,782 s Trénerkou Mariou Fogašovou a koňom Wilma. Ale aj trio  z Topoľčianok  Meňhert Andrej, Strečková Stella a Cigáňová Ivana si odcválali povinnú zostavu v miernom strese na koni Camelia s trénerom Borisom Kodakom. Žatková Sabina si povinnú zostavu prešla v miernej pohode so známkou 5,582 a Prokopovičová  Alica 5,357 obe dievčatá z Ivánky pri Dunaji a trénerom Palom Zagatom. Kostelníková Zuzana Anna z klubu VK Sundance Nitra štartovala na požičanom koni KCM Vaultinghorse Lord a získala známku 5,463 a aj jej klubová partnerka Kristína Hajduová  v kategórií junior  štartovala tiež na požičanom koni z Ivánky pri Dunaji , Catalin Lukas a do vienka si zobrala známku 6,950. Sýkorová Ema z klubu Lángov Dvor s trénerkou Vladimírou Lenčéšovou  si odniesli za povinnú zostavu 5,725 v kategórií staršie deti. Bohunický Simon Ivánka pri Dunaji svoju povinnú zostavu pokazil a bolo vidieť , že ho to veľmi mrzí. Ale okúsil aj štart ktorý sa pokazí a do budúcich pretekov si berie riadne ponaučenie. Gavaldová Lujza v starších deťoch 5,769 si odcvičial priemernú povinnu zostavu a berie si 11. miesto a to ju potiahol kôň. Kolcunová Petra 5,575, Malegová Patrícia 5,950, Majsniarová Zuzana 6,263, Orinčáková Zuzana 6,322 z UVLF Košice si vybrali štarty spoločne  staršie deti a juniori 2* na spoločný štart a tréner Marián Pavľak si to užíval plnými dúškami. Po štarte boli spokojný s odcvičením. Šoltészová Sára z Freestile Poprad 6,813 si odniesla 3. miesto a ostala po povinnej zostave za svojou súperkou Kristínou Hajduovou. Aj dievčata Baloghová Jozefína, Strhlíková Ramona, Hakszer Lea z SOUP Šaľa tiež bojovali z celých síl. Lea si odniesla 6. miesto po povinnej zostave, Jozefína v starších deťoch 10. miesto, a Ramona 13. miesto. Jezberová Hana z Ivánky pri Dunaji si zapožičala koňa z JK Rusty Lorda na ktorom získala 21. miesto a známku za povinnú 5,872 s čím musela rátať aby si získala známku na postup na ME , aby svoju voľnú na druhý deň odcvičila perfektne.

 

Sobota 2.6.2018

Pretek sa niesol rannými slnečnými  lúčmi a v duchu voľných zostáv.

S prekvapením štart dokončila Ema Dudonová s koňom Ejfél Pluto v kategórií staršie deti 1* ,so známkou 5,926 a celkovo sa umiestnila na prvej priečke s celkovou známkou 6,021. Štart sa vôbec nepodaril Stelle Strečkovej pre nepokoj koňa z Národného Žrebčína Topoľčianky. Ale zas prekvapili staršie deti Andrej Meňhert z Topoľčianok ktorý si udržal prvú priečku s celkovou známkou 6,120, Baloghová Jozefína zo Šale s celkovou známkou 6,130 a 5. miesto za ňou Cigáňová Ivana z Topoľčianok na Camelii so známkou celkovou 6,103. S očakávaním sa čakali  naše juniorky Šoltészová, Hajduová, Orinčáková. Dievčatá predviedli unikátne voľné zostavy. Každá svojou volnou zostavou a originálnymi choreografiami zaujali svojím spôsobom.  Sára Šoltészová z klubu Freestyle Poprad po prvom kole povinná a voľna získala 2. miesto a známku 7,200. za ňou jej rivalka Kristína Hajduová na 3. mieste po prvom kole povinná a voľná zostava so známkou 7.150 Orinčákovej sa voľná nepodarila a s menším pádom sa jej  ušlo 9. miesto so známkou po prvom kole 6,565. Tieto horúce adeptky na Európsky šampionát si prejdu ešte jedno finálové kolo žien. Z mužov Simon Bohunický z Ivánky pri Dunaji sa voľná zostava podľa jeho slov vydarila a so spokojnosťou si odnáša známku 6,693.

Jana Majdlenová s dvojicou  a dievčatá Jozefína Baloghová a Lea Hakszer si neodcvičili podľa predstáv a okrem toho aj s dvojitým pádom čo im nestačilo na prechod z kategórie 1* do vyššej kategórie 2*.

Naše dve slovenské skupiny sa na štart postavili o 15:15 a ako prvá štartovala skupina z Košíc. Ich prvá voľná zostava na novom koni , ktorú zvládli s menšími zaváhaniami. Do druhého kola si berú známku 6,117. Po nich štartovala skupina zo Šale , ktorá aj napriek nevypretekanými cvičencami zvládla svoj skupinový prví pretek.

 

V nedeľu ráno sa štartovalo o 10:00 hodine. Tak si mohli pretekári po sobotnom namáhavom dni trošku oddýchnuť. Nedeľa začala pretekom finálových voľných zostáv jednotlivcov. Ako prvá zo Slovenska na štarte stál Hana Jezberová. Finálovú voľnú si prešla horšie ako v sobotu s výsledkom 6.498 čo jej nestačí na nomináciu Majstrovstiev Európy. Samozrejme o všetkom sa rozhodne na poslednom nominačnom preteku v Pezinku o dva týždne. Po nej nasledovala ďalšia Slovenka Zuzana Orinčáková. Tá si prešla lepšiu voľnú zostavu a vsadila na iné prvky ako mala prvé kolo a známkou 6.718sa posunula do zoznamu nominovaných pretekárov na Majstrovstvá Európy. Ďalšou Slovenkou bola Kristína Hajduová. Voľná zostava 7,159 zacvičia s priemerom a nebola si celkom istá vo svojej voľnej zostave. Bola cítiť nervozita, ale zvládla to s hrdosťou a bojovala do posledných síl. Veď to jeje posledná sezóna v kategórií junior. Favoritkou Sloveniek bola Sára Šoltészová, ktorá zacvičila precítenú zostavu na koni Leo Da Vinči s Jánom Trbuloma tak si získali známku 7.335 a tím aj miestenku na Majstrovstvá Európy. Ako jediný slovenský junior Simon Bohunický v tomto preteku si zacvičil finálovú zostavu s trápením a nervozitou. Žiaľ voľná sa mu nepodarila podľa predstáv a konečnú známku 6.493 si odnáša domov.

Poobede už bojovali naše dve slovenské juniorské skupiny zo Šale a Košíc. Ako prvá finálovú zostavu zašli pretekári zo Šale s lepším výsledkom ako prvé kolo v sobotu a získali 5,987 a celkovú známku 5,760. V Pezinku ich čaká ďalší súboj  o postup na Majstrovstvá Európy. Košičania si zašli druhe kolo s menšími úpravami v cvikoch čo im zaručilo čistotu prevedenia a výsledok 6,799 a konečná známka 6.384 ich posunula do vedenia nominovanej skupiny zo slovenska. NO ďalší napínavý súboj so Šalansku skupinou ich čaká v Pezinku.

Kompletné výdledky nájdete na Vaultingresults.com

– SKUPINA Košice – Pred štartom máme trošku stracht a bojíme sa reakcie nového koňa na štarte.

– Paľo Zagata – prví štart na mojich druhých nominačných pretekoch som sa cítil trošku v strese.

– Katarína Kubišová – Medzinárodné preteky si užívam. Cítim sa super, keď vidím mojich zverencov, že sú v pohode. Teším sa na konečné výsledky.

– Boris Kodak – počas búrky na opracovisku opracoval koňa v ,,sexi,, gumákoch pričom sa zabudol prezuť na štart a svojich zverencov odlonžoval v gumákoch.

– Stella Strečková – aj napriek tomu , že sa mi stal úraz ešte doma pri nakladaní koňa a spálil mi prsty až do pľuzgierov som si svoju povinnú zostavu snažila odcvičiť čo nejlepšie.

– Vladimíra Lenčéšová – Moje dieťa prvý krát na medzinárodných pretekoch v kategórií deti a vyhrala. Skoro som odpadla.

– Jana Majdlenová – lonžovať koňa v strašnej búrke a nemať s ním hlasový kontakt je na porazenie, ale tak zvládla som to.