FEI

Príhovor predsedu SVK pre rok 2018

Vážení tréneri, lonžéri, pretekári, rozhodcovia, rodičia, sponzory, priatelia voltížneho športu, vážená voltížna obec.

 

V prvom rade, chcem poďakovať klubu Galaxia Spišská Teplica, najmä Maji Fogašovej a tímu nadšených rodičov, ktorí sa zhostili usporiadania MSR vo voltíži 2018. Myslím si, že si to zaslúži potlesk. Takisto poďakovanie patrí Peťovi Šimekovi a klubu Ranč Kam Quarter horses za to, že nás prichýlil priamo tu, v Slovenskom raji.

Niektoré mená pretekárov, trénerov i lonžérov nám v naších ušiach rezonujú častejšie, o niektorých ani nevieme že sú. Náš šport stojí na kluboch a v kluboch na jednotlivých ľuďoch, preto tak, ako minulý rok, keďže nás nie je až tak veľa, si dovolím vymenovať všetky osoby a kone na pleciach ktorých a chrbtoch ktorých, tento šport stojí.

Sú to:

V klube Freestyle Poprad Ján Tribula, Martin Necela, Slávka Necelová, Leo da Vinci, Teamo a Lucky Star. V klube Galaxia Spišská Teplica, Maja Fogašová, kone Wilma G, Cascada M, Benita, Grand. V klube Apolonia Lieskovany, sú to Zuzana Jalčová, Jana Kleščová, Milan Šárik, kone Korado 4, Havana a na budúci rok Marko. V klube JK Králiky je to Alenka Dokoupilová a kone Toti a Ladys Lower Leo Burnett. V klube NŽ Topoľčianky je to Boris Kodak a kone Leon, Lea, Camelia a na rok aj kobyla Betty. V klube Sundance Nitra, sú to Martin Vaváček a Rado Psota, Fausto, Fjäl Raven. V klube SOUP Šaľa sú to Jana a Laco Majdlenovci, Beáta Tóthová a Barbara Baloghová, kone Nadir, Morelo, Vilám, Frajer, Hera, Accordo a budúci rok aj Hádes a Arnika. V klube JK Rusty je to Andrea Bičová, KCM Vaulting horses Lord. V klube Lángov dvor sú to Vladena Lenčéšová, Laura Lenčéšová, Martina Sýkorová, Martina Vargová, kone Ejfél Pluto, Furioso Uhřičický, Constantin. V JK Spojená škola v Ivánke pri Dunaji, sú to Katka Kubišová, Paľo Zagata, Adrika Žatková, Tamara Kotvasová, Zuzka Repková a kone Pegas Z, Lukas G, Reno, Chalif, Catony, Čipka, Roger, Catalina, Chávarly Sara, Grande Luigy, Lyrika a Trouble Maker Z. V klube TJ Slávia UVLF sú to Marián Pavľak, Eva Pavľaková, Martina Sobčáková, Daniela Semancová, Zuzka Trochanová, Tibor Holzträger a kone Zeus, Vivian, Good Luck, Chiara, LScala a v budúcom roku aj Nepomuk.

Chcem poďakovať, tak ako aj vlani aj všetkým rozhodcom. Bez nich by to nešlo a ich činnosť je veľmi zodpovedná a dôležitá. Načo musíme byť hrdí je fakt, že ak aj aktuálne nemáme cvičencov v absolútnej špičke, špičkových rozhodcov máme. Dôkazom toho je nominovanie Pavly Krauspe na práve skončených Svetových jazdeckých hrách v Tryone v USA. I keď nám vlak vrcholovej voltíže (verím, že nie nenávratne) ušiel, aj v tejto sezóne sme dosiahli zopár pekných výkonov s prísľubom do budúcna. Za všetky spomeniem výkony našich francúzskych slovákov, a to Sebasiena a Sarah Martinovcov, ktorí dosiahli 6. miesto na juniorských ME v Kaposvári v kategórii dvojíc. Potešiteľné boli finálové umiestnenia našich chlapcov a to 10. miesto Sebastiena Martina a 15. miesto Simona Bohunického. Dievčenská kategória je tak veľmi nabitá kvalitnými pretekárkami, že dostať sa tam do finále je ťažké. Všetky 3 naše reprezentantky sa aj tentokrát na ME ocitli za bránami finále. Aby sme sa z finálových miest tešili aj u žien, budeme musieť popracovať viac ako doteraz. Podobná situácia je aj v kategórii skupín.

Všetci v kluboch bojujeme s podmienkami, málo kvalitných koní, nie každý klub má vhodnú plochu na trénovanie, atď, ale v každom klube nejaké šikovné deti s výhľadom do budúcna sú. Chýba nám okrem spoločnej systematickej a metodickej práce s talentami, trochu nadhľadu za obzor vlastného pieskoviska. Všetky krajiny dnes vystužujú svoje tímy, najlepšími jednotlivcami z jednotlivých klubov. Aj Česi v Amerike mali tím zložení z 3 klubov. Či je táto cesta v naších podmienkach reálna, ťažko povedať, lebo tí pretekár musia spolu trénovať celý rok, aj spolu pretekať.

V každom prípade, všetkým do budúcna prajem veľa radosti z tohto nášho prekrásneho jazdeckého športu, iba zdravé kone a vysmiate deti.

 

Ďakujem za pozornosť.

 

Marián Pavľak, v Hrabušiciach 29.9.2018.