FEI

Majstorvstvá Európy juniorov 2018 a CVI Kaposvár

Majstrovstvá Európy vo voltížnom jazdení – Kaposvar 2018

Začiatok augusta sa okrem horúceho slnečného počasia niesol aj v duchu mnohých vrcholných športových podujatí, spomedzi ktorých pod hlavičkou FEI práve Majstrovstvá Európy juniorov – Kaposvar 2018 prilákali do miesta dejiska v Maďarsku výber najlepších voltížnych jazdcov 15 štátov starého kontinentu. Nechýbali ani zástupcovia Slovenska, keďže voltíž má aj u nás hlboké korene a popularita tejto jazdeckej disciplíny naberá v posledných rokoch na intenzite.

Tri nominačné preteky CVI v Budapešti (HUN), vo Frenštáte p./R. (CZE) a v Pezinku (SVK) sa stali kľúčovými pre voľbu slovenského výberu na tohtoročné ME-J. Právo reprezentovať našu krajinu si nakoniec vybojovali tri juniorky: Sára Šoltészová, Kristína Hajduová, Zuzana Orinčáková, dvaja juniori: Sebastien Martin a Simon Bohunický, dvojica: Sebastien Martin a Sarah Martin a košická skupina v zložení: Zuzana Majsniarová, Zuzana Orinčáková, Michaela Malegová, Patrícia Malegová a Petra Kolcunová.

Dvadsaťšesťčlenná slovenská ekipa na čele s Radom Psotom pricestovala postupne na miesto dejiska  spolu s koňmi v utorok a po prvých organizačných pokynoch sa súťažiaci zapojili do verejných tréningov.

Prvou zaťažkávajúcou skúškou preteku bola veterinárna inšpekcia v stredu poobede, ktorá niektoré kone vylúčila z preteku, to však nebol prípad našich slovenských koní, keďže každý jeden z nich túto časť zvládol na jednotku. Pre slovenských reprezentantov a ich lonžérov to bola výborná správa a mohli sa teda plne sústrediť na svoje výkony počas šampionátu.

Kolotoč súťaží roztočili štvrtkové povinné zostavy. Už tu vysoko nastavená latka nemeckých voltižérov vo všetkých súťažných kategóriách nenechala nikoho na pochybách, kto bude patriť k horúcim kandidátom na víťazov. Za slovenskú ekipu sa ako prvá sa na štart postavila naša skupina pod vedením Mariana Pavľaka s kobylou Vivian (pozn. na medzinárodnom poli sa predstavila len tretí krát a svoje účinkovanie zvládla veľmi dobre). Všetky skupiny vydali na súťažnom kruhu to najlepšie zo seba, aj keď občas s chybičkami, a nebolo tomu inak ani u našich dievčat. O skupinových medailistoch sa rozhodlo už po povinných zostavách a poradie Nemecko (1.), Rakúsko (2.) a Švajčiarsko (3.) sa nezmenilo ani po prvej ani po druhej voľnej jazde. Naše dievčatá bojovali o každý jeden bod a hoci po prvom kole stáli na ôsmej pozícii, so šampionátom sa lúčili z deviateho miesta a známkou 6.283.

Ako ďalšie vystúpili naše juniorky, ktoré vo vysokej konkurencii 39 pretekárok mali veľmi ťažkú úlohu a statočne bojovali o každý jeden bod. Nanešťastie ani jednej z nich sa nepodarilo prebojovať do finálovej dvadsiatky. Najbližšie k bránam finále mala na 21.priečke Kristína Hajduová (zn.7.053), cvičila na koni Patriot, lonžovala Andrea Videnková, ktorá vchádzala do voľnej zostavy z fantastického 9.miesta, vďaka výborne odcvičenej povinnej. Sáre Šoltészovej (zn.6.382), cvičila na koni Leo Da Vinci, lonžoval Ján Tribula, nevyšla ani povinná ani voľná zostava podľa predstáv a tak sa musela uspokojiť s konečnou 30.priečkou. Trojicu našich junioriek uzatvorila na 35.pozícii Zuzana Orinčáková (zn.6.113), cvičila na koni Vivian, lonžoval Marian Pavľak. Absolútnou víťazkou tejto kategórie sa stala Nemka Fabienne Nitkowski s vysokou známkou 8.234.

Čo sa nepodarilo našim dievčatám, zvládli naši chlapci, keď obaja postúpili do finálovej pätnástky z celkového počtu 18 juniorov. Treba pochváliť ich snahu a kvalitné výkony počas všetkých štyroch jázd. Pre Slovensko vybojovali Sebastien Martin 12.miesto, so zn.7.026 (cvičil na koni Lord, lonžovala Andrea Bičová) a Simon Bohunický 15.miesto, so zn.6.481 (cvičil na koni Catalin/Lukas, lonžovala Tamara Kotvasová). Zlato opäť putovalo do rúk nemeckého pretekára a to Gregora Klehe, ktorého výkon bol ohodnotený známkou 8.137.

V poslednej kategórii – dvojíc, bolo príjemným prekvapením účinkovanie našej slovenskej dvojice súrodencov Sebastien a Sarah Martin (cvičili na koni Lord, lonž.Andrea Bičová), ktorí sa nezľakli vysokej konkurencie a po piatkovom prvom kole atakovali bronz zo štvrtého miesta. Hoci v nedeľňajšom finálovom kole neurobili nejakú závažnejšiu chybu, ich známka 7.126, znamenala pokles na konečné, stále výborné, 6.miesto. Najvyššie bodové hodnotenie rozhodcov, zn. 8.656, sa zrodilo práve v tejto kategórii a to vďaka skvelému výkonu nemeckej dvojice Julian Kogl a Ronja Kahler. Nemci sa teda nenechali zhodiť z trónu ani v tejto kategórii a tak z tohoročného šampionátu odchádzali so všetkými štyrmi titulmi majstrov Európy.

Športovo nabitý program, počas šesť dní trvajúceho preteku, mali účastníci spestrený každý večer nejakým programom, od Opening Party, cez Večer národov, až po  Closing Party, ktoré im pomáhali ventilovať celodenný „súťažný stres“.

 

Na CVI Kaposvar 2018 znela slovenská hymna

Rozhodnutie organizátora usporiadať súťaž CVI pre CH2* počas ME-J 2018 bolo skvelou príležitosťou nasať atmosféru šampionátu aj deťom vo veku 12-14 rokov. V Kaposvari sa totiž paralelne popri ME-J konali aj CVI pre seniorov 3* a deti 2*, kde sme mali svojich slovenských zástupcov len v kategórii detí. Nastúpiť na voltížny kruh pomedzi najlepší výber európskych juniorov, bojovať o body medzinárodných rozhodcov a to pred očami šampionátom nabudených divákov, už dá zabrať aj ostrieľaným seniorom, nieto mladej nastupujúcej generácii voltižákov. V každom prípade, pre každého účastníka, to bola výborná skúsenosť a investícia do budúcnosti, a nás teší, že pri sobotňajšom ceremoniáli odovzdávania cien víťazom CVI zaznela aj slovenská hymna.

V súťaži CH2* sa nám predstavilo 15 dievčat zo 6 krajín. Najväčšou adeptkou na víťaza sa po povinných zostavách stala Švédka Nora Sandberg Müller, v tesnom závese za ňou stála Slovenka Patrícia Malegová. Pokoriť šesťbodovú hranicu povinnej zostavy sa podarilo ešte ďalším trom Slovenkám Eme Sýkorovej, Lujze Gavaldovej a Eme Dudonovej. Voľné zostavy však výrazne ovplyvnili konečné známky a riadne zamávali poradím pretekárok. Pravdepodobne nervozita a veľký tlak z atmosféry európskeho šampionátu sa podpísali pod mnoho chýb a niekoľko pádov mladých jazdkýň vo voľných zostavách. Najlepšie sa s touto situáciou vysporiadala Ema Sýkorová s koňom Ejfél Plutom (lonž.Vladimíra Lenčéšová), ktorá sa vďaka obtiažnej a najlepšie prevedenej voľnej zostave vyšvihla na pozíciu lídra so zn.6.663 a pre slovenskú ekipu vybojovala zlatú medailu. Patrícia Malegová s koňom Good Luck (lonž.Marián Pavľak) pridala do slovenskej zbierky striebro, keď si so zn.6.560, udržala 2.miesto aj po voľných jazdách. Kompletnú medailovú zbierku mohla uzavrieť ďalšia Slovenka Petra Kolcunová s koňom Good Luck (lonž.Marián Pavľak), ktorá však so zn.6.242 veľmi tesne nestačila na bronzovú Sally Henderson z Veľkej Británie, ktorá sa vmiešala medzi najlepšie slovenské trio CH2* v tejto súťaži. Našim ďalším reprezentantkám sa darilo nasledovne: 7.miesto – Jozefina Baloghová (kôň Alaska, lonž.Petra Cinerová, zn.5.828), 9.miesto – Ema Dudonová (kôň Ejfél Pluto, lonž.Vladimíra Lenčéšová, zn.5.772), 11.miesto Lujza Gavaldová (kôň Catalin/Lukas, lonž. Tamara Kotvasová, zn.5.558) a 12.miesto Ramona Strhlíková (kôň Alaska, lonž.Petra Cinerová, zn.5.276).

 

Záverečné zhodnotenie nášho účinkovania v Kaposvari som prenechala na vedúceho slovenskej ekipy Radoslava Psotu: „S výsledkami účastníkov CVI a samotného šampionátu som spokojný. Vo dvojiciach sme si po prvom kole siahli skoro na bronz, obaja muži juniori bojovali vo finále a skupina s novým koňom podala výkon za ktorý sa nemusíme hanbiť. Najťažšiu situáciu mali ako obyčajne juniorky v najpočetnejšej kategórii, kde postup do finále nie je sranda. Dobrou správou je, že sme oproti minulému roku do boja mohli postaviť 3 juniorky. Zahviezdili aj CVI-čkárky, deti 2*, sú to budúce reprezentantky v kategórii jednotlivkýň. Na záver sa chcem poďakovať všetkým účastníkom, lonžérom, trénerom za vzorné správanie a reprezentovanie Slovenska, SJF a v neposlednom rade rodičom, ktorí nás podporovali z tribún priamo v dejisku šampionátu.“

Text: Martina Sýkorová

Foto: Rastislav Malega