FEI

Boje o nominačné miestenky v Stadl Paura

Početná slovenská voltížna ekipa zavítala do dolnorakúskeho Jazdeckého centra v Stadl Paura,  kde sa uskutočnili medzinárodné preteky CVI. Slovenské farby hájili   zástupcovia NŽ Topoľčianky, JK Farao, SOŠ Ivanka pri Dunaji a JK Freestyle Poprad. Bola to druhá z troch súťaží, ktoré boli  zaradené do hodnotiaceho rebríčka na splnenie nominačných kritérií pre tohtoročné Majstrovstvá Európy vo Švédsku.

      K našim susedom vycestovali piati juniori: Ema Dudonová, Soňa Janigová, Zara Cvetkovič, Laura Balážová a mimoriadne talentovaný Andrej Meňhert. Ten spomedzi všetkých našich pretekárov oslnil nádhernou voľnou zostavou a v konečnom hodnotení patrilo akrobatovi z Národného žrebčína Topoľčianky tretie miesto. Cvičí na koni Leon(Dormane du Puy-8) a jeho trénerom a lonžérom je Boris Kodak. Stúpajúcu formu predviedla aj členka rozrastajúceho sa klubu v Ivanke pri Dunaji Zara Cvetkovič, ktorá súťažila o nominačnú miestenku na koni Investment s lonžéromMartinom Vaváčkom. Presvedčivou voľnou zostavou jej vo finále patrilo 12. miesto a jej rivalke Soni Janigovej z JK Freestyle Poprad s koňom Walter Winnie konečné 15. miesto. Obe si tak v predstihu zabezpečili miestenku na tohtoročnom európskom šampionáte. Ďalšie naše juniorské nádeje Ema Dudonová a Laura Balážová sa síce do finále neprebojovali, ale obe na svojich koňoch predviedli sympatické výkony. V detskej dvojhviezdičkovej kategórii rozhodcom a divákom učarovala zástupkyňa JK Farao Katka Nagyová, ktorá svoje bezchybné zostavy odcvičila na koni Constantin a v konečnom zúčtovaní jej spolu s lonžérkou Vladimírou Lenčéšovou patrilo striebro. Svoj prvý medzinárodný štart má za sebou aj Aurora Danko z popradského Freestylu, ktorá nastúpila do kategórie jednohviezdičkových detí na impozantom ryšiakovi Walter Winnie. Premiéra bola aj pre ňu úspešná, pretože známkou si zabezpečila postup do elitnejšej kategórie starších detí, ktoré súťažia v dvoch hviezdach. So zmenou koňa sa vynikajúco popasovala aj v súčasnosti najlepšia mladšia jazdkyňa Sára Šoltészová. Pod lonžérskoutaktovkou skúseného Martina Vaváčka a hnedáka Investmentto vytiahli na konečné 6. miesto. V súťaži tímov nás reprezentovalo družstvo z Národného žrebčína Topoľčianky. Posledné roky sú stabilnou súčasťou medzinárodných pretekov a treba priznať, že ostrieľanému Borisovi Kodakovisa podarilo vyskladať stabilný tím, ktorého doménou sa stávajú voľné zostavy, ktoré toto zohraté družstvo ťahajú k medailovým pozíciám. Je tak viac než pravdepodobné, že nás budú reprezentovať aj na tohtoročnom európskom šampionáte. 

      Ďalšou zastávkou našich jazdcov bude domáca súťaž v Dunajskom Klátove a potom už reprezentáciu čaká náročné a prestížne CVI Šamorín, na ktorom sa definitívne uzavrie aj nominačná prihláška Slovenska na júlové Majstrovstvá Európy vo švédskom Flyinge. Koníkom prajeme pevné zdravie a rozhodcom sa ľúbiaci cval, lonžérom pevné nervy a cvičencom tie najlepšie zostavy, ktoré im prinesú radosť a s ňou aj úspech v tejto nádhernej jazdeckej disciplíne.