FEI

Úspech slovenskej voltíže v maďarskom Kaposvári

V ťažkej konkurencii 11 štátov hrala slovenská hymna a na Slovensko putovalo zopár medailí.

Vďaka riaditeľke SŠ Ivanka p.Dunaji Kataríne Kubišovej sa v zimnej príprave sústredili najlepší cvičenci v telocvični školy pod vedením trénerov techniky cvičenia p.Psotu a p.Vavačka. V národnom žrebčíne Topoľčianky sa konalo sústredenie západoslovenskej oblasti pod vedením Borisa Kodaka. Pripravený cvičenci boli vyslaný na výbere koní na ktorých sa predpokladalo že dopomôžu cvičencom k slušným výkonom.Pravdaže sa našli kone aj na zapožičanie pre ukrajinských cvičencov,ktorý mometálne hosťujú v SŠ Ivanka p.Dunaji. Kone Constantin z JK Farao – Trnovec nad Váhom pod vedením Vladimíry Lenčéšovej a Quirado Reno z SŠ ivanka p.Dunaji s lonžérom Palom Zagatom zodpovedne sprevádzali ukrajinské reprezentantky pri ich medzinárodnej premiére.

Hneď v prvej súťažnej kategórii ktorou bola kategória deti do 15 rokov nielenže hrala slovenská hymna ,ale v prvej päťke sa umiestnili štyri slovenky.Zlatú medailu si odniesla Zara Cvetkovič z SŠ Ivnka p.Dunaji na zapožičanom koni Investment z Ranču Ouzkých pod vedením lonžéra Martina Vavačka.Striebornú medailu získala Tara Jurášová z SŠ Ivanka p.Dunaji na koni zo svojho materského klubu Catalin Lukas s lonžérkou Dianou Antalíkovou.Strieborná medaila putovala do Rakúska vďaka Eve Koren.Štvrté miesto obsadila Zuzana Špačková z SŠ Ivanka p.Dunaji na zapožičanom koni Investment z Ranču Ouzkých s lonžérom Martinom Vavačkom.Piate miesto si napriek pádu po doskoku uchmatla Katarína Nagyová z TJ Slávia SOUP Šaľa na zapožičanom koni Constantin z klubu Farao -Trnovec nad Váhom pod vedením Vladimíry Lenčéšovej.Na 10.priečke sa umiestnila Alžbeta Lážová na koni Good Luck z JK UVLF Košice pod vedením Mariána Pavľaka.

V kategórii juniorov mužov si striebornú medailu odnášal Andrej Meňhert z NŽ Topoľčianky na koni Leon pod vedením Kodaka Borisa.Najlepšie umiestnenou ženou v kategórii junior bola Soňa Janigová na koni Walter Winnie s lonžérom Jánom Tribulom z JK Freestyle Poprad a to na 7.priečke.

Novej kategórii Young vaulter po povinnej zostave kraľovala slovenka Sára Šoltésová z JK Freestyle Poprad.Bohužiaľ v technickej zostave sa je pošmykla noha v obtiažnom cviku a napriek tomu že rovnováhu udržala ,toto zaváhanie ju stálo sekundy.Tým pádom nestihla jeden z troch technických cvikov čo ju odsunulo na 7.priečku.Po predcízne prevedenej voľnej zostave sa Sára posunula na 5.miesto a to na koni Walter Winnie s lonžérom Jánom Tribulom. 

V obtiažnej seniorskej kategórii 3* sa podarilo umiestniť na 9.priečke Lei Hakszer z JK Rusty Šaľa na koni KCM Vaultinghorses Lord s lonžérkou Andreou Barczi.

V kategórii junior skupín reprezentovala Slovensko jediná skupina a to z NŽ Topoľčianky na koni Leon pod trénerským vedením Kodaka Borisa.V zložení : Andrej Meňhert,Stela Strečková,Laura Balážová,Sebastián Kodak,Karáčová Gabriela a Kunkelová Zoja si vybojovali striebornú medailu.

Jedinou dvojicou reprezentujúcou slovenské farby bola dvojica Ema Martinková a Emma Kolesárová z OZ Galaxia Spišská Teplica na koni Sarah s lonžérkou Máriou Fogašovou ,ktoré si odnášali bronzovú medailu.

Dúfame že slovenské kluby budú naďalej spolupracovať a prinášať takéto krásne výsledky z medzinárodných podujatí.