FEI

M-SR 2019 Czajlik Ranč

Autor: Vladimíra Lenčéšová

Každoročne sú Majstrovstvá Slovenska aj posledným pretekom, z ktorého sa zarátavajú výsledky do celoročnej súťaže Slovenký voltížny pohár a okrem rozdania titulov Majstrov Slovenska sa vyhlasujú na tomto podujatí aj víťazi Slovenskeho voltížneho pohára a Barel Cupu.

Napriek tomu že sa voltížne podujatie konalo na Czajlík ranči prvý krát, preteky prebiehali v poriadku s veľmi ústretovým personálom a dokonca aj počasie vyšlo na 1.

Ako prvá disciplína otvárala preteky kategória mladších detí. V nej kraľovala  Katarína Nagyová z TJ Slávia SOUP Šaľa a  odniesla si titul Majsterky Slovenska. Druhá sa umiestnila Franková Dorota z Voltilandu Košice a tretiu priečku obsadila Olejníková Ivana z OZ Galaxia Spišská Teplica. V tej istej vekovej kategórii, ale mužoch si titul odniesol Solčiansky Matúš z NŽ Topoľčianky. Druhé miesto Necela Samuel z Voltilandu Košice a tretie miesto Nikolini Filip z JK Spojená škola Ivanka p. D.

Vyššou kategóriou sú staršie deti a ich voľné zostavy predvádzané v cvale sú nabité obtiažnymi gymnastickými prvkami. Titul obhájila už po tretí krát Ivana Cigáňová z NŽ Topoľčianky, druhá skončila Katarína Packová z ranču Ouzkých pred svojou tímovou kolegyňou Markovou Viktóriou. Kategória starších chlapcov je už dlhé roky slabšie obsadzovaná nakoľko v tomto veku pri športe zameranom na gymnastiku vydrží málo chlapcov, o to väčšia česť tým, ktorí vydržali. Prvé miesto v tejto kategórii vyhral Kodak Sebastián z NŽ Topoľčianky a druhé miesto Frederik Krajčík z TJ Slávia SOUP Šaľa.

V kategórii junior sú cvičenci, ktorí sú už ostrieľaní na  zahraničných pretekoch. Výkon majsterky Slovenska a celoročne neprekonanej Sári Šoltésovej z JK Freestyle Poprad berie ľudom na tribúnach dych a je mnohým malým cvičencom vzorom. Opäť nesklamala a jej povinná aj voľná zostava bola zážitkom. Druhé miesto obsadila Malegová Michaela z TJ Slávia UVLF Košice a tretiu priečku Jezberová Hana z JK Spojená škola Ivanka pri Dunaji. V mužoch predviedol krásny výkon a víťazom sa stal Meňhert Andrej z NŽ Topoľčianky.

V kategórii senior si odniesla titul Hajdúová Kristína z Ranč Ouzkých, druhá skončila Hakszer Lea z TJ Slávia SOUP Šaľa a tretia Martinková Ema z OZ Galaxia Spišská Teplica.

V kategórii dvojíc si titul Majstra Slovenska odniesla dvojica Prokopovičová + Jezberová z JK Spojená škola Ivanka pri Dunaji. Za nimi si v tesnom závese  titul vícemajstra odniesla do NŽ Topoľčianky dvojica Strečková + Meňhert a tretiu priečku obsadila opäť dvojica z JK Spojená škola Ivanka pri Dunaji Gavaldová + Baloghová.

V kráľovskej disciplíne skupín má voltíž 3 kategórie. V kategórii skupín DETI si odniesli titul Majstrov Slovenska cvičenci z TJ Slávia UVLF Košice. Titul vícemajstrov vybojovali deti z JK Spojená škola Ivanka pri Dunaji a titul druhých vícemajstrov išiel do rúk deťom z JK Lángov dvor Trnovec nad Váhom. V kategórii skupina JUNIOR si titul odniesol silný tím z NŽ Topoľčianky, ktorý predbehol vekovo mladý tím z TJ Slávia UVLF Košice a zbrusu nový tím z Lángovho dvora z Trnovca nad Váhom. V kategórii skupín SENIOR dokázali vyskladať tímy len dva kluby. Prvú priečku obsadil tím z TJ Slávia SOUP Šaľa pred tímom z OZ Galaxia Spišská Teplica.

Poďakovanie patrí aj lonžérom, ktorí sa celoročne starajú nielen o prípravu koní ale aj prípravu detí  a zastavajú mnohé funkcie pri vedení klubov a usporadúvaní pretekov.

Kompletné výsledky